Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

    Veliye Özel
BAHÇEDE SATRANÇ DERSİ
 
OKULA BAŞLAYAN ÇOCUKLARA AİLELERİ NASIL DAVRANMALI
 
OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİN İLERİ YILLARDA ÇOCUKLARIMIZA FAYDALARI
 
MEB- YENİ UYGULAMA
 
SAĞLIKLI BESLENME
 
ANNE-BABALARIMIZA GENEL ÖNERİLERİMİZ
 
Veliye Mektup
 
KAYIT KABULÜNDE İSTENİLEN EVRAKLAR
 
eğitim saatleri
 
öğrenci velilerin uyması gereken kurallar
 
Öneri-İstek-Şikayetleriniz
 
meb
 
ÇOCUKLARDA İŞTAHSIZLIK VE ÖNERİLERİMİZ
 
 
 
Veliye Özel  »  OKULA BAŞLAYAN ÇOCUKLARA AİLELERİ NASIL DAVRANMALI
Anaokuluna başlama hem aile için,hem de çocuk için çok önemli bir ilk adımdır.Aileler bu konuda bir çok kaygı yaşamaktadırlar.Özellikle de anneye fazla bağımlı olan ve evde kural öğretilmemiş ,gerekli sorumluluklar verilmemiş olan çocuklar için anne-babalar daha fazla kaygı duymaktadırlar.Çünkü genellikle bu tür çocuklar anaokulunda daha fazla uyum problemi yaşamaktadırlar.

Çocuklar becerileri gelişmeye başladığı dönemden itibaren kendi ihtiyaçlarını karşılamaları için teşvik edilmelidirler.Ayrıca yemek,uyku,temizlik,v.s. gibi konularda kurallar öğretilmelidir.Daha öncesinde kural ve sınırı,sabretmeyi ve beklemeyi öğrenen ve anne ile bağımlılık ilişkisi yerine bağımsızlık özelliğini kazanan bir çocuk anaokuluna başlamak konusunda pek bir sorun yaşamayacaktır.

Yeni başladığı dönemde çocuğa fazla soru sormak,anaokulu üzerine konuşmak,ne yediği ile fazla ilgilenmek, sık sık anaokuluna gidip çocuğunuzu izlemek,çocuğun uyumunu bozabilmektedir.Çocukla ilgili bilgileri öğretmeninden ya da yetkili kişilerden edinebilirsiniz.Çocuğunuzu sorularla bunaltmak yerine,onu dinleyip ne kadar takdir ettiğinizi ve okula başladığı için onunla ne kadar gurur duyduğunuzu belirtmelisiniz.

Ama olurda bir gün çocuğunuz aniden anaokuluna gitmek istemeyebilir.Öncelikle sorunun ne olduğunu anlamaya çalışın.Sorun çok çeşitli olabilir, bir kardeş geliyor olması,anne-babanın çocuğa davranışları,evde oluşan huzursuzluklar,v.s gibi.Bu gibi durumlarda da anaokulu yetkililerinden yardım alabilirsiniz. 
 
 
 
Copyright © 2010, 2000 Çocuk Evi | Gaziemir Anaokulu ve Kreş | İzmir, Tüm hakları saklıdır.