Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

    Veliye Özel
BAHÇEDE SATRANÇ DERSİ
 
OKULA BAŞLAYAN ÇOCUKLARA AİLELERİ NASIL DAVRANMALI
 
OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİN İLERİ YILLARDA ÇOCUKLARIMIZA FAYDALARI
 
MEB- YENİ UYGULAMA
 
SAĞLIKLI BESLENME
 
ANNE-BABALARIMIZA GENEL ÖNERİLERİMİZ
 
Veliye Mektup
 
KAYIT KABULÜNDE İSTENİLEN EVRAKLAR
 
eğitim saatleri
 
öğrenci velilerin uyması gereken kurallar
 
Öneri-İstek-Şikayetleriniz
 
meb
 
ÇOCUKLARDA İŞTAHSIZLIK VE ÖNERİLERİMİZ
 
 
 
Veliye Özel  »  OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİN İLERİ YILLARDA ÇOCUKLARIMIZA FAYDALARI
Anaokulu çocuğun yaşamındaki ilk gerçek sosyal deneyimidir. Çocuğun merkez olduğu ve tüm ilginin üzerinde olduğu bir ortamdan uzaklaşıp ilgiyi,sevgiyi paylaştığı,bir düzen içinde grup halinde hareket ettiği,beklemeyi, sabretmeyi öğrendiği,tüm ihtiyaçlarını karşılaması için desteklendiği ilk ortamdır.

Çocuğunuz anaokuluna giderek öncelikle düzeni öğrenir. Her gün aynı saatte kalkıp,aynı düzen içerisinde okuluna gitmektedir.Bu ev yaşamınızda da düzeni sağlar.Düzenli ve sürekli arkadaşlıkları olur.Arkadaşlık ve arkadaşlarıyla paylaştıkları önemli olmaya başlamaktadır.Anne-babası dışında, öğretmeni ve okuldaki arkadaşları hayatında önem kazanmaktadır.Başka insanlarla da ilişki kurmayı ve sürdürmeyi öğrenir.Kabul görmek,kabul etmek gibi sosyal kavramlar gelişmeye ve önem kazanmaya başlar.Her zaman belirttiğimiz gibi ; YAŞAYARAK VE DENEYEREK ÖĞRENME fırsatı elde ederler.

Anaokullarında her türlü bilgi grupla etkileşim halinde öğretilmektedir ve mümkün olduğunca çocukların birçok duygusuna hitap edebilecek bir öğretim planı uygulanır. Bu nedenle çocuğa evde öğretilen sistemli olmayan ve düz bir bilgiye oranla, çok daha kalıcı ve muhakemeye olanak veren zengin bir öğrenme ortamı da sağlanmaktadır. Bu tarz öğrenme çocukta sürekli bir öğrenme isteği ve ihtiyacı yaratmaktadır.

Tüm bu bilgi ve deneyimlerin 6 yaşından önce kazanılmasının asıl önemi; çocuğun zihinsel ve duygusal gelişimi için bu yılların çok önemli yıllar olmasıdır. Ayrıca, anaokuluna giden çocukların, gitmeyenlere oranla, ilköğretim yıllarında çok daha uyumlu ve başarılı oldukları belirtilmektedir. Bunun yanında, sosyal uyum, arkadaşlık geliştirme becerileri açısından okul öncesi eğitim almış olan çocuklar çok daha şanslı olmaktadırlar. Okul öncesi eğitimin diğer bir katkısı ise, çocuğunuzun gelişiminin takip ediliyor olmasıdır. İşte bu tür katkıları bize sağlamasından dolayı, çocukların okul öncesi eğitimi almaları gerekmektedir.


 
 
 
 
Copyright © 2010, 2000 Çocuk Evi | Gaziemir Anaokulu ve Kreş | İzmir, Tüm hakları saklıdır.